Czy warto budować w Warszawie, korzystając z idei „miasta piętnastominutowego”?

„Miasto piętnastominutowe” to nowa nazwa koncepcji, o której wiedzą urbaniści od dawna. To filozofia urbanistyczna, która stawia na dostępność i zrównoważony rozwój miejskich obszarów. To pomysł na zapewnienie mieszkańcom możliwości szybkiego dostępu do najważniejszych usług, miejsc pracy, zieleni i rozrywki w zasięgu krótkiego spaceru lub przejażdżki rowerem.
Dowiedz się więcej

Jaką gęstość zaludnienia miasta można uznać za optymalną? W Europie do najliczniej zaludnionych należą Paryż i Barcelona. Jak na tym tle wypada Warszawa?

Jak gęsta jest zabudowa na tym terenie? To pytanie nie jest częste, jednak pojawia się zarówno kiedy rozmawiam z klientami o zakupie mieszkania i zdecydowanie częściej, kiedy rozmawiam o zakupie domu. Przy czym co oznacza gęsta zabudowa? Kiedy pozwala na komfortowe funkcjonowanie a kiedy jest już ingerująca w jakość naszego życia.
Dowiedz się więcej

Świadectwo charakterystyki energetycznej – istotna zmiana dla właścicieli, którzy wynajmują lub noszą się z zamiarem sprzedaży.

Już od 28 kwietnia b.r. dokument do tej pory traktowany po macoszemu staje się w obrocie nieruchomościami dokumentem obligatoryjnym. Zarówno sprzedający jak i wynajmujący mieszkania czy domy będą mieli obowiązek posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.
Dowiedz się więcej

Warszawskie nieruchomości – jak osiągnąć najwyższą stopę zwrotu z inwestycji?

Poszukujemy bez piecznych sposobów inwestowania. Lokaty, złoto, akcje – możliwości są różne. Rośnie jednak grupa osób, które kupują mieszkania inwestycyjnie, jako dobrą i długotrwałą lokatę kapitału. O tym co zrobić aby taka inwestycja była rentowna? Polecamy wywiad z Dariuszem Sawickim, który w rozmowie z redaktorem magazynu Moda i Styl podpowiada jak inwestować w nieruchomości w Warszawie.
Dowiedz się więcej

Kup mieszkanie i zainwestuj pieniądze. 6 dobrych rad

W Polsce rośnie grupa osób, które kupno mieszkania przeznaczonego pod wynajem traktują jako pewną, dobrą i długotrwałą lokatę kapitału. Taki wybór nie dziwi. W dobie niskoprocentowych depozytów bankowych i dynamicznie zmieniających się warunków ekonomicznych inwestycyjny zakup mieszkania może być dobrym sposobem na ulokowanie majątku. Jak wybrać mieszkanie pod długotrwałą inwestycję? Polecamy tekst Dariusza Sawickiego - założyciela firmy Sawicki Nieruchomości, który na łamach Polityka radzi, jak dobrze wybrać mieszkanie pod inwestycję.
Dowiedz się więcej

Zanim kupisz mieszkanie. Jak dokonać dobrego wyboru? 5 kroków

W teorii wybór idealnego mieszkania powinien być łatwy. W praktyce przysparza wielu problemów. Jak sobie z nimi poradzić? Niewiele osób potrafi odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, czym jest dla nich mieszkanie. Tylko „sypialnią”, czy miejscem gdzie spędzamy większość czasu? Świadomość własnego stylu życia jest pierwszym kluczem do trafnego wyboru. Co jeszcze? Polecamy tekst Dariusza Sawickiego, który na łamach Polityka radzi, o czym warto pomyśleć zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania.
Dowiedz się więcej

Co kryją warszawskie dzielnice

Przyzwyczailiśmy się myśleć o poszczególnych dzielnicach w nieco szablonowy sposób, nie często też schodzimy z utartych ścieżek naszych spacerów. Sądzimy, że całkiem dobrze znamy dzielnice w których mieszkamy. Tymczasem…niemal każda dzielnica potrafi zaskoczyć jakąś rewelacją. O niektórych nie wiedzą nawet rdzenni mieszkańcy miasta.
Dowiedz się więcej

Smog w dużym mieście – czyli jak wygląda sytuacja w dzielnicach Warszawy?

Smog w Polsce kojarzy się z Krakowem i Katowicami dopiero od niedawna z Warszawą. Czy słusznie? Nie oszukujmy się, choć wartości pomiarów smogu są różne w największych polskich miastach, to na mapie Polski coraz trudniej znaleźć duże miasto, w którym smogu brak. Problemem polskich aglomeracji nie jest tylko smog, ale zanieczyszczenia w ogóle.
Dowiedz się więcej